Our Staff

School Administrators

Name Position
Mr. J. Higo Principal
Mme. C. Marin Vice Principal

Counsellors

Name Position
Ms. E. Ioannidis School Counselor

Office Staff

Name Position
Mrs. B. Davidson Admin Assistant
Ms. G. Ginn Admin Assistant

Support Staff

Name Position
Educational Assistant
Ms. H. Bansal LRT/ELL
Ms. A. Beetstra School Public Health Nurse
Ms. S. Betts Hearing Resource
Mr. S. Castillo Custodian
Ms. L. de Bruijne LRT/ELL
Ms. K. Dignan (Ms. Toor is in until Feb) LRT/ELL, Teacher-Librarian
Mrs. L. Edwards Educational Assistant
Mrs. I. Elmenbbawi SWIS
Ms. S. Graham Educational Assistant
Ms. C. Harvey LRT/ELL
Mr. P. Hemer Noon Hour Supervisor
Ms. N. Hewamudalige Speech and Language
Ms. J. MacFarlane Educational Assistant
Ms. H. Mehat (on leave Apr17-Apr18) Educational Assistant
Mrs. I. Naverniouk Strong Starts Teacher
Ms. T. Point Aboriginal Support Worker
Ms. A. Poon Noon Hour Supervisor
Mrs. V. Reynolds Educational Assistant
Mrs. E. Soriano Custodian
Ms. M. Stark Noon Hour Supervisor
Mr. V. Tangan Custodian
Mrs. L. White Educational Assistant
Ms. H. Widing LRT/ELL
Mr. D. Woodley Educational Assistant
Ms. A. Zame (Orimaco) On leave Mar17-Mar18 Educational Assistant

Teachers

Name Grade Division Online
C. Billinger Grade 2, Grade 3 Div. 13
L. Chang Dar Woon Grade 3, Grade 4 Div. 10
S. Dewji Kindergarten, EFI Div. 18
Mrs. K. Dunnigan Grade 1, Grade 2 Div. 15
Mrs. N. Harrison Grade 4, Grade 5 Div. 7
Ms. S. House (Ms Nomura first term) Grade 2, Grade 3 Div. 11
Mrs. A. Lang/Ms. A. Lau (Job Share) Grade 4, Grade 5 Div. 6
C. LaPierre Grade 1, Grade 2 Div. 14
Ms. S. Lau Kindergarten, Grade 1 Div. 17
Mme G. Lee Grade 6, Grade 7, EFI Div. 4
Mrs. L. Lee Grade 6, Grade 7 Div. 1
Ms. S. Mather Grade 6, Grade 7 Div. 3
Ms. M. Nieve-Carter
Mr. J. Thesiger Grade 6, Grade 7 Div. 2
J. Wang Grade 2, Grade 3 Div. 12
Mrs. N. Wong Grade 4, Grade 5, EFI Div. 8
Ms. S. Wyatt Grade 5, Grade 6 Div. 5
Ms. Yip Kindergarten, Grade 1 Div. 16
Mrs. P. Young Grade 3, Grade 4 Div. 9